Ciało pozytywność  

Piszę ten post z potrzeby serca, a moją intencją jest zmiana Twojej perspektywy patrzenia na siebie w lustrze.

Otóż pragnę wyjaśnić czym jest ciało pozytywność w kontekście dbania o swoje zdrowie oraz sylwetkę.

Na podtrzymanie powyżej tezy przytoczę randomizowane badanie z roku 2007, które prowadzone było przez 15 lat na różnego typach sylwetek kobiet.

Na początku kobiety chudły na różnego rodzaju detoksach oraz dietach, a potem tyły zajadając się żywnością mocno przetworzoną lub się po prostu objadając. Ot takie dwie skrajności.

Dlaczego tak się dzieje ?   

Moim zdaniem zbyt częste oglądanie cudzych metamorfoz oraz filmów motywacyjnych sprawia, że Ty w duchu oczekujesz tak samo szybkich rezultatów na poziomie metabolicznym.

Twój mózg to co widzi to oczekuje, a Twój metabolizm nie daje rady.

Mówiąc inaczej, to tak jakby oglądanie czyjegoś treningu na ekranie telefonu dawało Tobie poczucie wykonania właśnie tego ćwiczenia przez Ciebie a czyjaś metamorfoza dotyczyła była Twoja.

Tak naprawdę nie widzisz miesięcy zaangażowania danej kobiety w proces zmiany sposobu odżywiania, aktywności fizycznej czy nawet dodatkowej suplementacji.  

Do tego nakładają się być może różnego rodzaju ograniczenia o których sama nie wiesz ponieważ nie wykonałaś badań laboratoryjnych. Jeżeli zadziało się coś w organizmie  na poziomie metabolicznym to ciało potrzebuje czasu, aby wrócić do homeostazy.

Praktycznie z poziomu gospodarki hormonalnej jest to czas od jednego do trzech miesięcy, kiedy zaczniesz odczuwać zmiany na poziomie dobrego samopoczucia (wzrostu energii) oraz zmiany w obwodach ciała.

W organizmie nie dzieje się to na zasadzie „kopiuj” i „wklej” i mamy cudowną metamorfozę.

Moje pacjentki często powtarzają „Nie udaje mi się, bo mam słabą silną wolę”

W praktyce silna wola może pomóc Tobie  w 50% a drugie 50% to nauczenie się co należy zmienić w swoim zachowaniu i małymi kroczkami robić to codziennie. Silna wola ma ograniczone pokłady i się wyczerpuje 😊

Zwać proszę uwagę, że rano łatwiej jest oprzeć się pokusie niż wieczorem kiedy jesteś zmęczona i opadają emocje po całym dniu.          

Podsumowując 😊

Akceptacja swojego ciała nie wyklucza jednocześnie dbanie o swoje zdrowie oraz sylwetkę.

– ciało to nie tylko dodatkowe kg lub ich brak lecz organizm, który daje nam życie każdego dnia. Jestem za niego wdzięczna. 

– zdrowe odżywianie oraz ruch są dla każdej z nas naturalnym stanem bycia bez względu na rozmiar dżinsów

– życie nie powinno kręcić się wokół masy ciała, gdyż każda z nas ma swoje marzenia i priorytety do zrealizowania

Pamiętajcie o tym  drogie Panie !!!